We've been practicing adding three addends together. Eli and Luke "get it" but it's always good to keep practicing! When the older boys were little I would set up a snack shop (pretzels, carrot sticks, mini marshmallows, chocolate chips, etc.) and they could purchase items for 1 cent, 2 cents, 5 cents, 10 cents, etc. One the note cards below, you'll see prices for foods. The blue prices are obviously for the older boys. Isaac's prices are in orange.
Making its debut appearance is cafeteria math - homeschool style. I'm still working on a catchy title. "Cafeteria Math: Yummy, Healthy, and Expensive!" or "Cafeteria Math: The Place to be Nickel and Dimed for Everything!" or "Cafeteria Math: Outrageous Price and Flavor!" (Can you hear me crackin' myself up?! Yes. I am a dork.)
I totally rocked this one...he, he! Isaac handed me coins every time he went back for more. I think he was intentionally taking one thing at time so he could keep buying more! Sadie just loves eating...especially red peppers. Luke said it was tons of fun and asked to do it again. Elijah, while admitting that he enjoyed it, thought that next time I ought to price things "a little more sensibly..." Oh my, so characteristically them!!!
4 comments:
Eli cracks me up!
Oh, you are a fun MOM!
You're awesome, Girl!
you are amazing. i am totally stealing this idea!
Post a Comment